Sprawdzone sposoby na odkwaszenie organizmu – top 10!

Szybkie tempo życia i nieregularnie spożywane posiłki wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Wraz z nieodpowiednią dietą, czynniki te są główną przyczyną występowania zakwaszenia organizmu. Czym jest zakwaszenie organizmu? W jaki sposób się objawia i które produkty należy włączyć do diety, by zniwelować problem zakwaszenia?

Objawy zakwaszenia organizmu

Zakwaszenie organizmu to stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie człowieka. Każdy produkt spożywczy posiada odczyn pH. Może być to odczyn zasadowy, kwaśny lub obojętny. Płyn ustrojowy w organizmie człowieka posiada odczyn, który powinien oscylować w przedziale 7,38-7,42.

Prawidłowy odczyn pozwala na odpowiedni przebieg procesów enzymatycznych. W zależności od spożywanego pokarmu wartość ta może delikatnie się zmieniać. Organizm posiada mechanizmy odpowiedzialne za regulacje wahań poziomu pH. Oznacza to, że nawet długotrwałe i częste spożywanie pokarmów o odczynie kwaśnym nie doprowadzi do znaczących wahań poziomu pH.

Istnieją jednak sytuacje, które powodują obniżenie poziomu pH krwi poniżej 7.0. W takim przypadku dochodzi do zakwaszenia organizmu. Przyczyną występowania kwasicy może być nieodpowiednia dieta, nieregularne spożywanie posiłków, nadużywanie używek lub występowanie niektórych chorób. Wśród nich występuje cukrzyca, częste biegunki i problemy układu trawiennego, zatrucia etanolem czy niewydolność nerek.

Określenie zakwaszenie organizmu stosuje się najczęściej w kontekście diety kwasotwórczej. Stosowanie odpowiednich produktów żywnościowych i korzystanie ze sprawdzonych przepisów pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Zdrowa dieta minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Czym objawia się zakwaszenie organizmu?

Wśród najczęściej występujących objawów zakwaszenia organizmu występują:

  • Przewlekłe zmęczenie,
  • Pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci,
  • Zwiększona podatność na infekcje i stany alergiczne,
  • Nadmierna nerwowość i problemy z koncentracją,
  • Zgaga, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, zaparcia,
  • Bóle mięśni i stawów,
  • Suchość skóry pomimo stosowania pielęgnacji.

Długotrwale występujące zakwaszenie organizmu może prowadzić do wystąpienia alergii pokarmowych, otyłości, miażdżycy, a nawet nowotworów.

Jak odkwasić organizm? Leczenie zakwaszenia organizmu, polecane zioła

Jeżeli podejrzewamy u siebie wystąpienie zakwaszenia organizmu, należy niezwłocznie wykonać komplet badań. Ich zadaniem jest potwierdzenie lub wykluczenie występowania dolegliwości.

Pierwszym krokiem powinno być wykonanie badania moczu na zawartość jonów wodorkowych. Wykonuje się je z udziałem papierka lakmusowego, który w zależności od odczynu, zmienia swój kolor. Takie badanie jest bardzo pomocne w stwierdzeniu, czy organizm faktycznie jest zakwaszony i występuje w nim zaburzona równowaga pH. Kolejnym badaniem, które warto wykonać, jest badanie krwi. Krew zostaje dokładnie przebadana pod kątem wartości pH, saturacji, stężenia wodorowęglanów i zawartości dwutlenku węgla.

Najważniejszym krokiem jest niewątpliwie zmiana stylu odżywiania, który może powodować zakwaszanie organizmu. Z jadłospisu należy wykluczyć produkty cechujące się odczynem kwaśnym. Ponadto, powinno się stronić od środków uzależniających takich jak alkohol i tytoń. Unikać należy również produktów przetworzonych i smażonych, szczególnie fast foodów. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy skomponować nowego modelu żywienia, niezbędna może okazać się wizyta u dobrego dietetyka. Pokrzywa i ostropest plamisty to szczególnie polecane zioła. Mają właściwości odkwaszające i zwalczające negatywne działanie używek. 

Polecane produkty na odkwaszenie organizmu, dieta na odkwaszenie

Podstawą każdej zdrowej diety jest wykluczenie z jadłospisu produktów uznawanych za szkodliwe i tuczące. Nie od dziś wiadomo, że fast foody, słodzone napoje gazowane czy słone przekąski to główni winowajcy tycia i pojawienia się oponki na brzuchu. Oprócz negatywnych skutków dla naszej figury spożywanie niezdrowego jedzenia prowadzi do występowania wielu chorób i wpływa źle na nasz nastrój i koncentrację.

Złe nawyki żywieniowe powodują otyłość, cukrzycę, miażdżycę i wiele innych poważnych chorób. Kaloryczne produkty, które nie posiadają odżywczych makroelementów, przyczyniają się również to zakwaszenia organizmu. Dieta przy zakwaszeniu organizmu musi być bogata w produkty alkalizujące, które skutecznie pomagają odkwasić organizm. Zdrowe produkty żywnościowe są również cenne ze względu na dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów.

Co odkwasza?

Do produktów odkwaszających należą:

  • Zioła takie jak pokrzywa, ostropest plamisty i podagrycznik,
  • Warzywa takie jak seler, szpinak, szparagi i zielony ogórek,
  • Świeże owoce, głównie borówki, gruszki, mango, daktyle, pomarańcze,
  • Soki warzywno-owocowe,
  • Dziki ryż,
  • Oliwa z oliwek,
  • Zielona herbata.

Niezbędne jest również dostarczanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej. Można również spożywać zioła i herbaty odkwaszające organizm.

Aby nie doprowadzić do wystąpienia zakwaszenia organizmu, menu nie powinno zawierać:

  • Fast foodów,
  • Tłustych mięs i wędlin, szczególnie wołowych,
  • Tłustych serów,
  • Słodyczy i produktów z dużą ilością cukrów prostych,
  • Białego pieczywa,
  • Nabiału,
  • Słodkich napojów gazowanych.

Należy zredukować ilość wypijanej kawy i czarnej herbaty. Kofeina i teina nie są polecane przy zakwaszeniu. Sól powinno się zastąpić ziołami, ponieważ posiada ona właściwości zatrzymujące wodę w organizmie. To negatywnie wpływa na oczyszczanie organizmu i na proces redukcji wagi.

Odkwaszenie organizmu – top 10 sposobów

  1. Dieta odkwaszająca. Dobrze skomponowane menu pozwala poprawić jakość życia i wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Dieta oparta na produktach polecanych przy kwasocie organizmu nie jest pozbawiona walorów smakowych! Bazująca na świeżych warzywach, owocach i produktach sezonowych powoduje, że posiłki są smaczne i kolorowe. Dodatkowo dostarczają niezbędne ilości witamin i minerałów, które odpowiedzialne są za stan naszej skóry, włosów i ogólnej kondycji organizmu.
  2. Aktywność fizyczna.
    Sport na odkwaszenie organizmu
    Źródło: Pixabay.com

    Razem z dietą stanowią sposób na długie życie i hamują rozwój większości niebezpiecznych chorób. Wysiłek fizyczny przy zakwaszeniu powinien być umiarkowany, nie wolno się przeforsowywać. Nadmierny wysiłek również prowadzi do zaburzenia balansu pH. Najlepszym sposobem na aktywność fizyczną jest spacer, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Codzienny, 45-minutowy wysiłek fizyczny pomaga spalić nadmiar kalorii i pozwala zachować ładną i szczupłą sylwetkę.

  3. Redukcja stresu. Niewiele osób wie, że nadmierny stres jest przyczyną występowania zakwaszenia organizmu i otyłości. Zminimalizowanie czynników stresogennych pozwala zachować odpowiedni poziom kwasowo-zasadowy naszego organizmu. Stres jest również przyczyną zaburzeń pracy układu trawiennego, który może doprowadzić do wystąpienia zakwaszenia.
  4. Picie wody alkalicznej. Taka woda wpływa korzystnie na usuwanie toksyn z organizmu i jest godna polecenia przy problemach z zakwaszaniem organizmu. Jej pH wynosi 9,5. Pomaga również zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie organizmu.
  5. Picie pokrzywy. Zioła z pokrzywy w formie suszu lub sok z pokrzywy są również polecane przy zakwaszeniu organizmu. Preparaty z pokrzywy wykazują szereg pozytywnych prozdrowotnych właściwości na organizm. Pokrzywa pomaga oczyszczać organizm z toksyn, działając moczopędnie oraz pomaga przywrócić odpowiedni balans pH. Ponadto, pokrzywa poprawia przemianę materii i przyspiesza porost włosów.
  6. Płukanie ust olejem. Ssanie oleju polecane jest nie tylko przy zakwaszeniu organizmu. Olej, jak żaden inny środek pielęgnacyjny, w znaczący sposób pozwala oczyścić jamę ustną po jedzeniu. Płukanie ust olejem pomaga pozbyć się bakterii z organizmu i drobnoustrojów, które są przyczyną stanów zapalnych. Najbardziej polecanym w tym celu olejem jest olej kokosowy. Płukanie powinno trwać około 15 minut, co umożliwia zredukowanie symptomów zakwaszenia.
  7. Kardamon. Ziarenka kardamonu dodawane do potraw to kolejna metoda na przywrócenie dobrego balansu pH w organizmie. Kardamon neutralizuje kwasy, ale również posiada rewelacyjny smak, który odmieni każdą potrawę, nadając jej nowego charakteru.
  8. Dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem. Ten zabieg ma na celu pozbycie się pestycydów, które występują na skórce kupowanych w marketach owoców i warzyw. Posiadają one odczyn kwasowy i przyczyniają się do kwasoty organizmu. Dobrym wyjściem jest dokonywanie zakupów w sklepach ekologicznych, w których nie uświadczymy pryskanych owoców i warzyw. W sklepach dostępne są gotowe środki do mycia warzyw i owoców, które występują w formie płynów.
  9. Kiszonki.
    ogórki kiszone na odkwaszenie organizmu
    Źródło: Pixabay.com

    Produkty takie jak zakwas z buraka i sok z kapusty kiszonej czy ogórków, posiadają ogromne ilości cennych witamin, które wykazują prozdrowotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Buraki mają działanie alkalizujące oraz poprawiają perystaltykę jelit. Sok z buraka pomaga oczyszczać jelita oraz przyczynia się do przyswajania niezbędnych związków odżywczych.

  10. Magnez, potas i wapń. Są to zasadotwórcze pierwiastki, których suplementacja może okazać się zbawienna przy zakwaszeniu organizmu. Najskuteczniej działającą formą, w jakiej warto zakupić suplementy, jest proszek, który należy rozpuścić w wodzie.

Korzyści z odkwaszenia organizmu

Przywrócenie odpowiedniej równowagi pH organizmu prowadzi do poprawienia jakości życia i lepszego samopoczucia. Organizm zostaje oczyszczony z toksyn. Wpływa to pozytywnie na funkcjonowanie układu odpornościowego. Dobrze skomponowana dieta, bazująca na produktach odkwaszających, odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na przeziębienia.

Odkwaszony organizm posiada lepiej działający metabolizm, co znacząco ułatwia proces odchudzania. Ponadto, dobra równowaga kwasowo-zasadowa pozwala zminimalizować nadmierny stres i osłabienie. Odkwaszony organizm jest sprzymierzeńcem kobiet, gdyż znacząco poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Odżywienie organizmu witaminami i minerałami niweluje problem wypadania włosów, łamliwości paznokci i suchości skóry. Skóra pozbawiona toksyn lepiej przyjmuje środki pielęgnacyjne, co wpływa na lepszy koloryt i nawilżenie skóry.

One thought on “Sprawdzone sposoby na odkwaszenie organizmu – top 10!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close