Nerwica sercowa – przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica sercowa to nic innego jak odmiana nerwicy lękowej, objawiająca się zaburzeniami w rytmie serca, dusznościami, a także bólem w obrębie klatki piersiowej. Jakie są więc przyczyny, objawy, a także sposoby leczenia nerwicy sercowej?

Nerwica sercowa

Objawia się pod postacią dolegliwości w układzie nerwowym oraz układzie krążenia. Często schorzenie te ma podłoże psychiczne, takie jak silny niepokój i lęk, połączony z obawą o własne życie. W najgorszych przypadkach podczas przebiegu schorzenia chory może myśleć, że właśnie przeżywa zawał lub umiera. Tego typu osoba wieży w to, że ma ona poważną chorobę serca. Dlatego pierwsze co robi to udaje się na konsultacje do lekarza rodzinnego. Badania jednak niczego nie wykazują, a pacjent uważa, że dolegliwości dalej się utrzymują. W takim przypadku najbardziej prawdopodobna diagnoza to nerwica serca o podłożu psychosomatycznym.

Przyczyny i objawy nerwicy sercowej

Nerwicę serca łatwo można pomylić z chorobą kardiologiczną, gdyż towarzyszące jej objawy są podobne. Dlatego warto znać występujące w nich różnice. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • Ból i dyskomfort w klatce piersiowej – może to być kłucie, uczucie tępego gniecenia, ucisk utrzymujące się przez kilka godzin, a nawet dni.
  • Kołatanie serca – jest to nieregularne przyspieszone uczucie bicia serca.
  • Duszności – oddech jest płytki, przyspieszony, chory nie może wziąć głębokiego wdechu.

Oprócz tego pacjent odczuwa silny niepokój psychiczny i ruchowy, zaczyna się cały trząść, poci się, a także na zmianę robi się czerwony i blednie. Podczas ataku ma podwyższone ciśnienie, zawroty głowy.

Nerwica sercowa – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nerwicy serca jest nadwrażliwość mięśnia sercowego na bodźce nerwowe, takie jak stres czy lęk. Kiedy stresu jest zbyt dużo, a organizm nie potrafi z nim walczy,ć poprzez np. sport czy relaks, system nerwowy jest przeciążony. A to właśnie on jest odpowiedzialny za prawidłową pracę serca, poprzez produkcję hormonów i wysyłanie impulsów nerwowych.

Jeśli mięsień sercowy jest zbyt często pobudzany na skutek produkcji hormonów stresu – adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu, z czasem staje się bardzo wrażliwy na różnego typu najmniejsze czynniki, które zaburzają jego pracę. Pośrednie przyczyny nerwicy serca wynikają więc z nadmiaru stresu w ciągu dnia. Przyczyną, która wpływa na tego typu zachowanie w Twoim organizmie jest zbyt szybkie tempo życia, bycie pod ciągłą presją, problemy osobiste, częste zamartwianie się. Nerwica serca może też wynikać z pojedynczej, traumatycznej sytuacji, np. śmierci bliskiej osoby czy wypadku drogowego, które wywołały u pacjenta silny wstrząs psychiczny.

Nerwica serca – diagnoza

Diagnozę nerwicy serca przeprowadza się poprzez wykonanie podstawowych  badań laboratoryjnych oraz EKG. Czasami za objawy, takie jak nierówne bicie serca czy drżenie mięśni, może odpowiadać niedobór elektrolitów, gdzie ich poziom można sprawdzić za pomocą morfologi. Z kolei EKG jest najlepszym badaniem, za pomocą którego możesz wykryć ewentualne początki choroby kardiologicznej. Jeśli badania zlecone przez lekarza rodzinnego nie wykazują nieprawidłowości, to wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą od psychiatrii, który ostatecznie sprawdzi, czy za dolegliwości psychosomatyczne odpowiada nerwica.

Nerwica serca – leczenie

Osoby, które mają zdiagnozowane tego typu schorzenie powinny przede wszystkim dążyć do zmiany swoich codziennych nawyków. Wskazane jest unikanie sytuacji, które podnoszą poziom stresu. Jeśli jednak nie jest to możliwe powinno znaleźć się sposób na jego wyładowanie.

Duże znaczenie ma także dobór aktywności fizycznej do możliwości naszego organizmu. Sport pomaga w walce ze stresem, przy czym powinien być on stopniowo dawkowany, od lekkich ćwiczeń po cięższe. Zbyt duży wysiłek może pogłębić dolegliwości sercowe.

Bardzo dobre efekty w łagodzeniu napięcia dają treningi uspokajające, które łączą w sobie ćwiczenia rozciągające i oddechowe, takie jak joga plus ćwiczenia z własną wagą ciała. Oprócz tego ważne jest prowadzenie regularnego trybu życia, czyli odpowiednia ilość godzin snu, wynosząca co najmniej 7 godzin dziennie, wstawanie i kładzenie się spać o stałych porach oraz ograniczenie używek, takich jak tytoń, alkohol. Powinniśmy także spożywać nie więcej niż 2 kubki kawy z mlekiem dziennie.

Lekarz diagnozujący nerwicę może też przepisać leki uspokajające lub antydepresyjne. Jednak warto mieć na uwadze, że przyjmowanie samych medykamentów nie wyleczy przyczyn choroby. Jeśli wynikają one z głęboko zakorzenionych traum i lęków, leki będą tylko je maskować. W takim przypadku powino się rozpocząć leczenie psychiatryczne, które pomoże zmienić podejście do przeżywanych dolegliwości oraz zrozumieć ich źródło, tkwiące głęboko w psychice.

Czy leczenie farmakologiczne jest konieczne?

Farmakologia może być tak zwanym wspomagaczem w przypadku nerwicy serca. Najczęściej są to leki na uspokojenie i przeciwlękowe, które stosowane są w ciężkich przypadkach nerwicy serca, w momencie, gdy inne metody przestają działać. W pewnym wieku działanie uspokajające wykazują tabletki, herbatki, cukierki ziołowe.  W przypadku nerwicy wskazane jest stosowanie: melisy, lawendy, rumianku czy mięty.

Zapobieganie nerwicy serca

Zapobieganie występowaniu napadów nerwicy serca wymaga:

  1. Prowadzenia spokojnego, regularnego trybu życia, z długotrwałym odpoczynkiem nocnym minimum 8 godzin.
  2. Unikanie wszelkich sytuacji, które mogą prowadzić do konfliktu, sprzeczki, zarówno tych wywołujących gniew jak i wzruszenie.
  3. Unikanie sytuacji, w których może dojść do przemęczenia Twojego organizmu. Wysiłek fizyczny, jak wcześniej zostało wspomniane, powinien być dostosowany do możliwości Twojego organizmu.
  4. Zmiana środowiska. Fakt ucieczka od problemu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak wyjazd na wakacje czy do leczniczego uzdrowiska to dobry sposób na walkę ze stresem.
  5. W zimne dni nacieranie Ciepłym ręcznikiem skóry, a w ciepłe dni zimnym. Można także w zależności od temperatury wykonać odpowiednie okłady.
  6. Racjonalna i systematyczna dieta.
  7. Leczenie i stosownie się do wskazówek lekarskich.

Konsekwencje nerwicy serca

Objawów nerwicy serca nie można lekceważyć, gdyż nieleczona tego typu choroba może przeistoczyć się w schorzenie o podłożu psychologicznym, a nawet w depresję. W przypadku nerwicy serca nic nie robi tak dobrze, jak dokładne przebadanie się i informacja, że sercu nic nie dolega.

Na początku choroby odczuwalna jest niechęć do życia, zaczynasz zaniedbywać obowiązki rodzinne i nie chce Ci się pracować. Konieczna wówczas może być konsultacja z psychologiem. Skutki nieleczenia tej dolegliwości mogą być tragiczne, a silna nerwica serca może prowadzić nawet do samobójstwa.

Zioła do walki z nerwicą serca

Kwiatostan głogu

Składnik, z którego przygotowywane są zioła to całe lub rozdrobnione, wysuszone gałązki kwiatostanów, do których dodaje się 2-5 liści różnych gatunków głogów: Crataegus monogyna Jacq. (Lindm) – głóg jednoszyjkowy, Crataegus laevigata (Poir.) DC. (C.oxyacantha auct.) – głóg dwuszyjkowy lub ich mieszańców, rzadziej innych pozaeuropejskich gatunków z rodzaju Crataegus sp.

Składnik ten musi mieć nie mniej niż 1,5% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd, a także  znajdować się w nim musi wyciąg z suchego kwiatostanu głogu Crataegi folii cum flore extractum siccum, zawierającego nie mniej niż 2,5% sumy flawonoidów, jeśli był przygotowany z wyciągu wodnego, i nie mniej niż 6% sumy flawonoidów dla wyciągów wodnoalkoholowych, w przeliczeniu na hiperozyd.

Owoc głogu

Składniki te to dojrzałe i wysuszone owoce pozorne, czyli tak zwane pseudo owoce głogu. Zawierają one nie mniej niż 1 % procyjanidyn w przeliczeniu na chlorek cyjanidyny. Owoców głogu mają skład i sposób działania podobny do kwiatostanów. Działanie głogu jest zauważalne dopiero po 4-8 tygodniach od pierwszego jego spożycia.

Ziele serdecznika

Składnik tworzony jest przez całe lub rozdrobnione, wysuszone, kwitnące części nadziemne serdecznika pospolitego. Ziele serdecznika ma nie mniej niż 0,2% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd.

Zastosowania serdecznika

Serdecznik stosowany jest w przypadku chorób serca, szczególnie tych, które mają podłoże nerwowe, w nadciśnieniu oraz pomocniczo w łagodzeniu objawów towarzyszących nadczynności tarczycy, takich jak palpitacje serca i tachykardia.

Dodatkowo serdecznik stosowany jest też w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego i w zaburzeniach trawienia, które powodują bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia nawykowe, a także w łagodnych biegunkach, niekiedy jako środek moczopędny i hipoglikemizujący.

Surowiec wykorzystywany jest też w schorzeniach ginekologicznych mających zaburzenia o podłożu nerwowym, które towarzyszą okresowi klimakterium. Ze względu na działanie spazmolityczne, w bolesnym miesiączkowaniu oraz jako środek pobudzający miesiączkowanie emmenagogum. Poprzez właściwości przeciwbakteryjne i przyspieszające gojenie, napary z ziela serdecznika od pewnego czasu używane są do przemywania mniejszych i większych ran, otarć naskórka i w oparzeniach.

Świeży sok, wyciśnięty z młodych kwitnących wierzchołków pędowych, uważany jest za skuteczniejszy od naparu i nalewki. Ziele serdecznika jest składnikiem preparatów roślinnych, które bardzo często zalecane są osobą  w chorobach serca wieku podeszłego, mających związek ze zmniejszoną kurczliwością mięśnia sercowego, niewydolnością wieńcową, zaburzeniami rytmu serca na tle nerwicowym czy też typowo uspokajających. Często tego typu właściwości nie są w pełni wykorzystywane.

Zioła w nerwicach

W nerwicach psychosomatycznych mogą być przydatne zioła o działaniu uspokajającym, takie jak liść melisy, szyszka chmielu, korzeń kozłka, ziele męczennicy. Posiadają one szeroką listę aktywności, regulując w ten sposób funkcje organizmu. Przy wyczerpaniu nerwowym mogą przydać Ci się preparaty z korzenia żeń-szenia.

Liść melisy

Melisa na nerwicę sercową
Źródło: Pixabay.com

Melisa jest to rodzaj produktu ziołowego, który łagodzi objawy stresu psychicznego i sprawia, że sen będzie lepszy. Można ją pić w formie naparów w proporcjach 1,5-4,5 g na 100 ml wrzącej wody. Tego typu zioła należy spożywać 1-3 razy dziennie. W przypadku sproszkowanego surowca powino się stosować 0,19-0,55 g, 2-3 razy dziennie. Łagodzi objawy somatyczne, nie tylko nerwicy serca, ale także nerwic przewodu pokarmowego.

Szyszka chmielu

Jest to tradycyjny produkt ziołowy, przeznaczony do łagodzenia objawów stresu psychicznego. Napar z 0,5 g w 150-200 ml oraz wrzącej wody należy spożywać maksymalnie 4 razy dziennie i dla ułatwienia zasypiania. Natomiast napar z 0,5-1 g w 150-200 ml wrzącej wody stosuje się przed zaśnięciem.

Korzeń kozłka

Jest to jeden z najlepszych produktów ziołowych, który bierze czynny udział w łagodzeniu napięcia nerwowego i zaburzeń występujących podczas snu. Spotkać można korzeń kozła w formie stałych preparatów, zawierających suchy ekstrakt w dawce 400-600 mg, który można spożywać 3 razy dziennie. Tego typu surowiec ma również działanie rozkurczowe, które łagodzi skurcze żołądka, mające związek z nerwami, objawy zespołu jelita drażliwego, kołatanie serca czy napady duszności. Działa także w walce z lękiem, stresem i przemęczeniami.

Ziele męczennicy

Jest to nic innego, jak zioła w postaci herbaty, przeznaczone do stosowania w przypadku łagodnych objawach stresu psychicznego i dla ułatwienia zasypiania. Do sporządzenia naparu zaleca się zalać 1-2 g roztworu w 150 ml wrzącej wody i stosować 1-4 razy dziennie.

One thought on “Nerwica sercowa – przyczyny, objawy, leczenie

  1. Mi pomogło leczenie psychiatryczne. Żadne leki i inne medykamenty nie zastąpią rozmowy z drugim człowiekiem. To najskuteczniejszy sposób walki z chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close